Internet w czasach koronawirusa 

Internet w czasach Koronawirusa

 

Epidemia koronawirusa sprawiła, że większość z nas spędza dużo czasu przed ekranem smartfona, tabletu, laptopa. Jest to uwarunkowane nie tylko potrzebą zdalnej pracy i nauki, ale także koniecznością ograniczenia kontaktów międzyludzkich. W obecnej sytuacji, jedyną możliwą formą komunikacji młodych ludzi jest telefon i media społecznościowe.

Pamiętajmy, że bycie online wiąże się z zagrożeniami, dlatego przypominamy o tym, jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

 

JAK BYĆ BEZPIECZNYM W SIECI?

 

 • Chroń swoją prywatność i nie ufaj osobom poznanym przez Internet.

  Nie podawaj swoich danych, bo nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz. Może wcale nie jest Twoim rówieśnikiem, a na zdjęciu, które Ci przesłał, jest ktoś inny? Może wcale nie o przyjaźń z Tobą tu chodzi? Uważaj jakie zdjęcia, filmiki umieszczasz w sieci (w Internecie nic nie znika!).

 • Internet daje złudne poczucie anonimowości i bezkarności. Szanuj innych użytkowników Internetu i wymagaj, by Ciebie szanowano. Zostawiamy w Internecie wiele śladów, gdy ktoś narusza Twoje prawa, można go odnaleźć. Pamiętaj też, by nie naruszać czyichś praw.

 • Rozmawiaj z osobą dorosłą, gdy coś Cię zaniepokoi. Jeśli ktoś przesyła Ci wulgarne wiadomości, publikuje obraźliwe posty na Twój temat czy Twoich przyjaciół, powiedz o tym rodzicom. Poinformuj ich też, gdy przypadkiem trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści, pornografii, zachowań autoagresywnych.

 • Szanuj prawo własności w sieci. Korzystając z Internetu podczas nauki zdalnej, inspiruj się treściami, materiałami, zasobami sieci, ale nie ściągaj i nie kopiuj czyjejś pracy. Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie.

 • Kontroluj czas spędzany w sieci. Niestety Internet „wciąga”, dlatego pamiętaj o przerwach i odpoczynku, wykorzystuj czas na ćwiczenia ruchowe. Dbaj o kondycję fizyczną.

   

   

 


Skontaktuj się z nami

Poradnia działa w godzinach:
pn-czw: 7:30 - 17:00
pt: 7:30 - 16:00

Kontakt

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mońkach
ul.Tysiąclecia 15
19-100 Mońki,
tel./fax 85 716 25 44
e-mail monkippp@wp.pl