21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w celu podniesienia świadomości na temat osób z zespołem Downa. Nie jest to przypadkowa data - osoby z tą chorobą zamiast dwóch kopii chromosomu autosomalnego 21 (jeden od matki, drugi od ojca), posiadają trzy kopie.

Przyłączyć się do świętowania można w bardzo różny sposób, np. poprzez akcje społeczne, takie jak inicjatywa #LiniaProsta lub na znak solidarności założyć kolorowe skarpetki - najlepiej w dwóch różnych kolorach.

Każdy może się włączyć do akcji, publikując zdjęcie na Facebooku lub Instagramie i wstawiając #LiniaProsta. Dlaczego linia na dłoni? Otóż pojedyncza bruzda dłoniowa to znak rozpoznawczy osób z zespołem Downa.

W ten dzień na znak solidarności z chorymi można także założyć kolorowe skarpetki w wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, długie lub krótkie, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Im dziwniej, tym lepiej, bo wyglądając nieco odmiennie wysyłamy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa.


Skontaktuj się z nami

Poradnia działa w godzinach:
pn-czw: 7:30 - 17:00
pt: 7:30 - 16:00

Kontakt

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mońkach
ul.Tysiąclecia 15
19-100 Mońki,
tel./fax 85 716 25 44
e-mail monkippp@wp.pl